Ja kabineti i ri i qeverisë, Edi Rama Kryeministër, Ilir Meta kryetar Kuvendi

Ilir-Meta-dhe-Edi-Rama

 

TIRANE – Kryeministri Edi Rama prezanton emrat e Qeverisë së re, në një deklaratë për media dhënë këtë të mërkurë.
Duke theksuar se kabineti i ri është fryt i një dialogu intensiv me kreun e LSI-së Ilir Meta, Rama e falenderoi aleatin e tij kryesor për frymën konstruktive të bashkëpunimit për formimin e ekipit të ri, që sipas Kryeministrit të ri do ta cojë vendin drejt rilindjes.

Me poshte njihuni me Strukturen dhe emrat e Qeverise se re:

Kryeministër Edi Rama
Zëvendëskryeministër Niko Peleshi
1. Ministria e Financave Shkëlqim Cani PS
2. Ministria e Brendshme Saimir Tahiri
3. Ministre e Mbrojtjes Mimi Kodheli
4. Ministër i Jashtëm Ditmir Bushati
5. Ministria e Integrimit Europian Klajda Gjoshe
6. Ministër i Drejtësisë, Nacip Naco
7. Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj
8. Ministër i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri
9. Ministre e Zhvillimit Urban e Turizmit Eglantina Gjermeni
10. Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto
11. Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural e Administrimit të Ujërave Edmond Panariti
12. Ministër i Shëndetësisë Ilir Beqja
13. Ministre e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla
14. Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj
15. Ministre e Kulturës Mirela Kumbaro
16. Ministër i Mjedisit Lefter Koka

MINISTRAT E SHTETIT:
17. Ministër për Inovacionin e Administratën Publike Milena Harito PS
18. Ministër për Çështjet Vendore Blend Cuci
19. Ministër për Marrëdhëniet me Parlamentin Ilirjan Celibashi